2017 TREC IOM Sponsor


TREC IOM
___________________

TREC IOM Results

19th November 2017
Winter Indoor TREC
@ The Glebe

Class 1 Starter Unaffiliated
1st Lilee Corkish
2nd Janet McGowan
3rd Maria Barrow
4th Isabel Morgan
5th Carron Duggan
6th Holly Renshaw

Class 2 Practice/ Clear Round (Unaffiliated)
1st Laura Corcoran
2nd Isabel Morgan
3rd Helen Woods

Class 3 Affiliated Newcomer
1st Kayleigh Duggan
2nd Alyson Egan
3rd Suzanne Booth
4th Cara Wilkinson
5th Paula Dowson
6th Sophie Parsons

Class 4 Affiliated Novice Horse
1st Suzanne Booth
2nd Alyson Egan
3rd Kayleigh Duggan
4th Cara Wilkinson
5th Paula Dowson
6th Wendy Corlett

Class 5 Affiliated Intermediate
1st Sandra Kennaugh
2nd Gillian Newey
3rd Freddie Ralston

Class 6 Affiliated Open
1st Laura Corcoran
2nd Helen Woods
3rd Caroline Hawley
4th Emily Gaylor
5th Robert Thomson
6th Jo Ralston

Finall Results

 

 

15th-16th July 2017
MANN MADE GROUP Affiliated TREC GB Competition
@ Ballacooiley

Level 1 Individual
1st Laura Corcoran

Level 1 Pairs
1st Rachel Ranson & Kayleigh Duggan
2nd Wendy Corlett & Geraldine Parsons
3rd Christine Hopkinson & Shelly Bass
4th Tanya Rhodes & Jade Corrin
5th Jessica Clague & Gemma Middleton

Level 2 Individual
1st Alyson Egan

Level 2 Pairs
1st Paula Dowson & Claire Bagshaw
2nd Caroline Hawley & Jo Ralston
3rd Robert Thomson & Suzanne Booth
4th Sam Frize & Lucy Richardson
5th Gillian Newey & Emily Gaylor
6th Sandra Dimelow & Reggie Harrison

Level 1 PTV Results

Level 1 MA Results

Level 1 POR Results

Level 1 Pairs Overall Results

Level 1 Individual Overall Results

 

Level 2 PTV Results

Level 2 MA Results

Level 2 POR Results

Level 2 Pairs Overall Results

Level 2 Individual Overall Results

 

 

13th May 2017
Affiliated TREC GB Competition
@ Ballachurry Farm

Level 1 Individual
1st Julie McQuilliam

Level 1 Pairs
1st Tricia Halliwell & Liz Watson
2nd Suzanne Booth & Kath Keyes
3rd Laura Corcoran & Kayleigh Duggan
4th Wendy Corlett & Geraldine Parsons
5th Tanya Rhodes & Jade Corrin
6th Natalie Stringer & Rebecca Hogg

Level 2 Pairs
1st Caroline Hawley & Jo Ralston
2nd Gillian Newey & Robert Thomson
3rd Sam Frize & Lucy Richardson
4th Alyson Egan & Sandra Dimelow

Level 1 PTV only
1st Sophie Parsons
2nd Christine Hopkinson
3rd Shelly Bass

Final results -

Level 1 PTV Results

Level 1 MA Results

Level 1 POR Results

Level 1 Pairs Overall Results

Level 1 Individual Overall Results

Level 1 PTV Only Overall Results

 

Level 2 PTV Results

Level 2 MA Results

Level 2 POR Results

Level 2 Overall Results

 

 

5th March 2017
Winter Indoor TREC
@ The Glebe

Class 1 Starter Unaffiliated
1st Claire Bagshaw
2nd Geraldine Parsons
3rd Sophie Parsons
4th Gill Corlett
5th Kenzie Steele
6th Emillie Long

Class 2 Practice (Unaffiliated)
1st Claire Bagshaw
2nd Helen Woods
=3rd Laura Corcoran
=3rd Zelda Newey
5th Lucy Richardson
6th Caroline Hawley

Class 3 Affiliated Novice Rider
1st Julie Macquillian
2nd Alyson Egan
3rd Kayleigh Duggan
4th Paula Dowson
5th Gill Corlett
6th Wendy Corlett

Class 4 Affiliated Novice Horse
1st Christine Hopkinson
1st Kayleigh Duggan
3rd Alyson Egan
4th Julie Macquillian
5th Sandra Kennaugh
6th Wendy Corlett

Class 5 Affiliated Intermediate
1st Helen Woods
2nd Christine Hopkinson
3rd Lucy Richardson
4th Gillian Newey
5th Freddie Ralston
6th Jo Ralston

Class 6 Affiliated Open
1st Laura Corcoran
2nd Caroline Hawley
3rd Freddie Ralston
4th Robert Thomson
5th Zelda Newey
6th Sam Frize

Full Results

 

 

12th February 2017
Winter Indoor TREC
@ The Glebe

Class 1 Starter Unaffiliated
1st Geraldine Parsons
2nd Kenzie Steele
3rd Lillee Carter
4th Sophie Parsons
5th Claire Bagshaw
6th Emillie Long

Class 2 Practice (Unaffiliated)
=1st Laura Corcoran
=1st Claire Bagshaw
3rd Caroline Hawley
4th Shelley Bass
5th Zelda Newey
6th Emily Gaylor

Class 3 Affiliated Novice Rider
1st Shelley Bass
2nd Paula Dowson
3rd Kayleigh Duggan
4th Sophie Parsons
5th Alyson Egan
6th Julie Macquillian

Class 4 Affiliated Novice Horse
1st Kayleigh Duggan
1st Alyson Egan
3rd Paula Dowson
4th Julie Macquillian
5th Sandra Kennaugh
6th Kathryn Scarlett

Class 5 Affiliated Intermediate
1st Jo Ralston
2nd Gillian Newey
3rd Christine Hopkinson
4th Freddie Ralston
5th Lucy Richardson

Class 6 Affiliated Open
1st Caroline Hawley
2nd Robert Thomson
3rd Laura Corcoran
4th Zelda Newey
5th Emily Gaylor
6th Freddie Ralston

Full Results

 

29th January 2017
Winter Indoor TREC
@ Ballavartyn

Class 1 Starter Unaffiliated
1st Geraldine Parsons
2nd Kenzie Steele
3rd Sophie Parsons
4th Claire Bagshaw
5th Emillie Long

Class 2 Practice (Unaffiliated)
1st Claire Bagshaw
2nd Shelley Bass
3rd Robert Thomson
4th Zelda Newey
5th Caroline Hawley
6th Helen Woods

Class 3 Affiliated Novice Rider
1st Shelley Bass
2nd Julie Macquillian
3rd Sophie Parsons
4th Wendy Corlett
5th Paula Dowson
6th Nicola Kewley

Class 4 Affiliated Novice Horse
=1st Jo Ralston
=1st Christine Hopkinson
3rd Julie Macquillian
4th Sandra Kennaugh
5th Paula Dowson
6th Teresa Chappell

Class 5 Affiliated Intermediate
1st Helen Woods
2nd Christine Hopkinson
3rd Lily Warburton
4th Lucy Richardson
5th Gillian Newey
6th Freddie Ralston

Class 6 Affiliated Open
1st Zelda Newey
2nd Caroline Hawley
3rd Robert Thomson
4th Emily Gaylor
5th Freddie Ralston
6th Sam Frize

Full Results

 

15th January 2017
Winter Indoor TREC
@ The Glebe

Class 1 Starter Unaffiliated
1st Sophie Parsons
2nd Geraldine Parsons
3rd Claire Bagshaw
4th Kenzie Steele
5th Gill Corlett

Class 2 Practice (Unaffiliated)
1st Sandra Kennaugh
2nd Laura Corcoran
3rd Helen Woods
4th Claire Bagshaw
5th Lucy Richardson
6th Robert Thomson

Class 3 Affiliated Novice Rider
1st Shelly Bass
2nd Julie Macquillian
3rd Sophie Parsons
4th Wendy Corlett

Class 4 Affiliated Novice Horse
1st Sandra Kennaugh
2nd Kayleigh Duggan
3rd Julie Macquillian
4th Rachel Ranson
5th Wendy Corlett
6th Christine Hopkinson

Class 5 Affiliated Intermediate
1st Helen Woods
2nd Christine Hopkinson
3rd Freddie Ralston
4th Jo Ralston
5th Lucy Richardson

Class 6 Affiliated Open
1st Laura Corcoran
2nd Robert Thomson
3rd Freddie Ralston
4th Sam Frize
5th Emily Gaylor
6th Caroline Hawley

Full Results

Soresheets & rosettes will be distributed after christmas

 

18th December 2016
Winter Indoor TREC
@ The Glebe

Class 1 Starter Unaffiliated
1st Isla Caine
2nd Julie Macquillian

Class 2 Practice (Unaffiliated)
1st Caroline Hawley
2nd Christine Hopkinson
3rd Robert Thomson
4th Kayleigh Duggan
5th Emily Gaylor
6th Isla Caine

Class 3 Affiliated Novice Rider
1st Julie Macquillian
2nd Lucy Gaylor
3rd Paula Dowson
4th Helen Fargher
5th Cara Wilkinson
6th Wendy Corlett

Class 4 Affiliated Novice Horse
1st Christine Hopkinson
2nd Kayleigh Duggan
3rd Sandra Kennaugh
4th Jo Ralston
5th Julie Macquillian
6th Cara Wilkinson

Class 5 Affiliated Intermediate
1st Jo Ralston
2nd Freddie Ralston

Class 6 Affiliated Open
1st Caroline Hawley
2nd Emily Gaylor
3rd Robert Thomson
4th Freddie Ralston

Full Results

Soresheets & rosettes will be distributed after christmas

 

18th September 2016
Affiliated TREC GB Competition
@ Ballabeg

Level 1 Individual
1st Alyson Egan

Level 1 Pairs
1st Kathryn Scarlett & Claire Griffin
2nd Suzanne Booth & Kath Keyes

Level 2 Individual
1st Amanda Marfleet

Level 2 Pairs
1st Robert Thomson & Paula Dowson
2nd Gillian Newey & Zelda Newey
3rd Emily Gaylor & Sean Clarke

PTV Only
1st Freddie Ralston
2nd Sophie Parsons
3rd Christine Hopkinson
4th Shelly Bass
5th Lauren Batty
6th Issy Ennett

Full Results

 

 

24th July 2016
TREC Practice Competition
@ Strenaby

Pairs
1st Robert Thomson & Zelda Newey
2nd Emily Gaylor & Sean Clarke
3rd Lucy Richardson & Sam Frize
4th Gillian Newey & Cara Wilkinson
5th Liz Watson & Trish Halliwell
6th Alyson Egan & Sandra Dimelow

Individual PTV Only
1st Lucy Gaylor
2nd Emillie Long
3rd Sophie Parsons
4th Tayla Griffin

Full Results

PTV Results

MA Results

POR Results

Rosettes & Individual scoresheets will be posted out.

 

 

21st & 22nd May 2016
Affiliated TREC GB Competition
@ Ballacooiley

Level 1 Individual
1st Laura Corcoran

Level 1 Pairs
1st Kathryn Scarlett & Claire Griffin
2nd Suzanne Davis & June Timperley
3rd Rachel Ranson & Lauren Bellamy
4th Emily Lord & Rachel Quayle
5th Emma Redmond & Suzanne Kinvig
6th Christine Hopkinson & Shelly Bass

Level 2 Individual
1st Helen Grundy
2nd Alyson Egan

Level 2 Pairs
1st Robert Thomson & Paula Dowson
2nd Gillian Newey & Zelda Newey
3rd Jo Ralston & Freddie Ralston
4th Emily Gaylor & Sean Clarke
5th Liz Watson & Trish Halliwell
6th Lucy Richardson & Sam Frize

Full Results

 

25th March 2016
MASTERSON METHOD® Winter Indoor TREC
@ The Glebe

Class 1 Starter Unaffiliated
1st Kayleigh Duggan
2nd Tayla Griffin
3rd Issy Ennett
4th Wendy Corlett
5th Sophie Parsons
6th Victoria Cook

Class 2 Practice (Unaffiliated)
1st Rachel Ranson
2nd Laura Corcoran
3rd Christine Hopkinson
4th Claire Griffin
5th Robert Thomson
6th Helen Gundry

Class 3 Affiliated Open
1st Laura Corcoran
2nd Helen Gundry
3rd Lucy Richardson
4th Jo Ralston

Class 4 Affiliated Intermediate
1st Robert Thomson
2nd Rachel Ranson
3rd Christine Hopkinson
4th Freddie Ralston

Class 5 Affiliated Newcomers Elite
1st Emily Gaylor
2nd Alyson Egan

Class 6 Affiliated Newcomers
SLIGHT CORRECTION TO RESULTS AFTER ERROR FOUND
1st Freddie Ralston
2nd Claire Griffin
3rd Cara Wilkinson
4th Sandra Kennaugh

Full Results

For those that didn't attend the prize presentation - scoresheets & rosettes will be available to pick up at the next competition.

 

20th March 2016
MASTERSON METHOD® Winter Indoor TREC
@ The Glebe

Class 1 Starter Unaffiliated
1st Shelly Bass
2nd Tayla Griffin
3rd Issy Ennett
4th Sophie Parsons
5th Wendy Corlett

Class 2 Practice (Unaffiliated)
1st Rachel Ranson
2nd Helen Gundry
3rd Laura Corcoran
4th Christine Hopkinson
5th Lucy Richardson
6th Claire Griffin

Class 3 Affiliated Open
1st Helen Gundry
2nd Laura Corcoran
3rd Lucy Richardson
4th Jo Ralston

Class 4 Affiliated Intermediate
1st Robert Thomson
2nd Rachel Ranson
3rd Christine Hopkinson
4th Jo Ralston

Class 5 Affiliated Newcomers Elite
1st Emily Gaylor
2nd Alyson Egan

Class 6 Affiliated Newcomers
1st Cara Wilkinson
2nd Shelly Bass
3rd Claire Griffin
4th Sandra Kennaugh

Full Results

For those that didn't attend the prize presentation - scoresheets & rosettes will be available to pick up at the next competition.

 

21st February 2016
MASTERSON METHOD® Winter Indoor TREC
@ The Glebe

Class 1 Starter Unaffiliated
1st Tayla Griffin
2nd Sandra Dimelow
3rd Shelly Bass
4th Emily Shimell

Class 2 Practice (Unaffiliated)
1st Zelda Newey
2nd Helen Gundry
3rd Claire Griffin
4th Emily Gaylor
5th Sandra Kennaugh
6th Rachel Ranson

Class 3 Affiliated Open
1st Helen Gundry
2nd Zelda Newey
3rd Emily Gaylor
4th Laura Corcoran

Class 4 Affiliated Intermediate
1st Robert Thomson
2nd Rachel Ranson
3rd Kathryn Scarlett
4th Christine Hopkinson

Class 5 Affiliated Newcomers Elite
1st Alyson Egan

Class 6 Affiliated Newcomers
1st Claire Griffin
2nd Shelly Bass
3rd Gillian Newey
4th Cara Wilkinson

Full Results

For those that didn't attend the prize presentation - scoresheets & rosettes will be available to pick up at the next competition.

 

20th December 2015
MASTERSON METHOD® Winter Indoor TREC
@ The Glebe

Class 1 Starter Unaffiliated
1st Emma Redmond
2nd Tayla Griffin
3rd Shelly Bass
4th Helen Fargher

Class 2 Practice (Unaffiliated)
1st Zelda Newey
2nd Laura Corcoran
3rd Rachel Ranson
4th Sandra Kennaugh
5th Emily Gaylor
6th Robert Thomson

Class 3 Affiliated Open
1st Laura Corcoran
2nd Zelda Newey
3rd Jo Ralston
4th Caroline Hawley

Class 4 Affiliated Intermediate
1st Rachel Ranson
2nd Kathryn Scarlett
3rd Freddie Ralston
4th Robert Thomson

Class 5 Affiliated Newcomers Elite
No Entries

Class 6 Affiliated Newcomers
1st Sandra Kennaugh
2nd Freddie Ralston
3rd Shelly Bass
4th Hannah Scarlett

Full Results

For those that didn't attend the prize presentation - scoresheets & rosettes will be available to pick up at the next competition in two weeks time.

 

12th & 13th September 2015
Affiliated TREC GB Competition
@ Ballaclucas & Oatlands

Level 2 Pairs
1st Jo Ralston & Caroline Hawley
2nd Rachel Ranson & Karol Renton
3rd Robert Thomson & Paula Dowson
4th Gillian Newey & Zelda Newey
5th Lucy Richardson & Sam Frize
6th Alyson Egan & Sandra Dimelow

Level 2 Individual
1st Helen Grundy
2nd Emily Gaylor

Level 2 (PTV Only)
1st Gemma Quilliam
2nd Chloe Briggs

Level 1 Pairs
1st Kathryn Scarlett & Claire Griffin
2nd Andrea Needham & Michaela Wyers
3rd Samantha Cooper & Emily Shimell

Level 1 Pairs (POR Only)
1st Cathy Craine & Sarah Young

Level 1 (PTV Only)
1st Christine Hopkinson

Full Results

 

 

12th July 2015
Simulated TREC Competition
@ Strenaby Farm, Lonan

Pairs
1st Alison Callister & Sammie Callister
2nd Lucy Richardson & Sam Frize
3rd Jo Ralston & Caroline Hawley
4th Rachel Ranson & Zelda Newey
5th Emily Gaylor & Sammy Cattle
6th Robert Thomson & Paula Dowson

Individual
1st Alison Callister
2nd Caroline Hawley
3rd Lucy Richardson
4th Paula Dowson
5th Sam Frize
6th Rachel Ranson

Full Results

Individual Results

POR Results

PTV Results

MA Results

 

2nd July 2015
Simulated POR Competition
@ St Johns

1st Caroline Hawley & Zelda Newey
2nd Claire Griffin & Wendy Corlett
3rd Jo Ralston & Freddie Ralston
4th Sally Lawrence & Nikki Jackso
5th Robert Thomson & Elaine Quine
6th Sandra Dimelow & Holly Dimelow

Full Results

 

17th May 2015
Blue Chip Summer Series TREC
@ Manx Chasers

Class 1 Level 1 Individual
No Entries

Class 2 Level 1 Pairs
1st Emily Gaylor & Trish Halliwell
2nd Alison Callister & Sammie Callister
3rd Paula Dowson & Robert Thomson
4th Nicola Jackson & Lily Warburton
5th Sandra Dimelow & Alyson Egan
6th Michelle McKillop & Samantha Cooper

Class 3 Level 2 Individual
No Entries

Class 4 Level 2 Pairs
1st Jo Ralston & Caroline Hawley
2nd Rachel Ranson & Zelda Newey
3rd Helen Gundry & Jody Hazell
4th Sam Frize & Lucy Richardson

Additional Individual Awards

Level 1
1st Alison Callister
2nd Trish Halliwell
3rd Robert Thomson
4th Emily Gaylor
5th Lily Warburton
6th Laura Bruder

Level 2
1st Caroline Hawley
2nd Helen Grundy
3rd Jo Ralston
4th Zelda Newey
5th Lucy Richardson
6th Rachel Ranson

Junior
1st Emily Gaylor
2nd Lily Warburton
3rd Sammie Callister
4th Zelda Newey
5th Jennifer Quayle

Full Results

For those that didn't pick up their rosettes/prizes after the event they will be available to collect from Jo Ralston. Text 466535 to arrange.

 

29th March 2015
RS Tor Rider Safety Aid TREC GB Winter Series ARENA TREC
@ The Glebe

Class 1 Starter Unaffiliated
1st Nicola Jackson
2nd Natasha Quayle
3rd Helen Fargher
4th Lucy Gaylor

Class 2 Warm up (Unaffiliated)
1st Helen Woods
2nd Rachel Ranson
3rd Jo Ralston
4th Nicola Jackson

Class 3 Affiliated Open
1st Zelda Newey
2nd Helen Woods
3rd Emily Gaylor
4th Lucy Richardson
5th Helen Gundry
6th Sam Frize

Class 4 Affiliated Intermediate
1st Helen Gundry
2nd Caroline Hawley
3rd Zelda Newey
4th Robert Thomson
5th Emily Gaylor
6th Lucy Richardson

Class 5 Affiliated Newcomers
1st Helen Gundry
2nd Rachel Ranson
3rd Christine Hopkinson
4th Paula Dowson
5th Freddie Ralston
6th Sandra Kennaugh

Full Results

For those that didn't pick up their score sheets & rosettes after the event they will be available to collect from Horse & Rider (or from Jo Ralston ) from Tuesday. (Or alternative collection can be arranged)

 

25th January 2015
RS Tor Rider Safety Aid TREC GB Winter Series ARENA TREC
@ Ballavartyn Equestrian Centre

Class 1 Starter Unaffiliated
1st Jess Blaymire
2nd Jayne McGee (Eva)
3rd Alyson Egan
4th Jayne McGee (Echo)

Class 2 Affiliated Open
1st Sophie Hawley
2nd Helen Gundry
3rd Emily Gaylor
4th Zelda Newey
5th Caroline Hawley
6th Hannah Scarlett

Class 3 Affiliated Intermediate
1st Caroline Hawley
2nd Zelda Newey
3rd Helen Gundry
4th Christine Hopkinson
5th Emily Gaylor
6th Jo Ralston

Class 4 Affiliated Newcomers
1st Helen Gundry
2nd Christine Hopkinson
3rd Rachel Ranson
4th Jody Hazell
5th Sandra Kennaugh
6th Freddie Ralston

Full Results

For those that didn't pick up their score sheets & rosettes after the event they will be available to collect from Horse & Rider (or from Jo Ralston ) from Tuesday. (Or alternative collection can be arranged)

 

30th November 2014
RS Tor Rider Safety Aid TREC GB Winter Series ARENA TREC
@ The Glebe

Class 1 Starter Unaffiliated
1st Lucy Gaylor
2nd Natasha Quayle
3rd Jess Blaymire
4th Nicola Stowell

Class 2 Newcomer Unaffiliated
1st Sandra Kennaugh
2nd Christine Hopkinson
3rd Jody Hazell
4th Jess Blaymire

Class 3 Open Unaffiliated
1st Rachel Ranson
2nd Laura Corcoran
3rd Zelda Newey
4th Emily Gaylor

Class 4a Affiliated Newcomers
1st Helen Gundry
2nd Kathryn Scarlett
3rd Christine Hopkinson
4th Jody Hazell
5th Sophie Hawley
6th Gillian Newey

Class 4b Affiliated Intermediate
1st Caroline Hawley
2nd Laura Corcoran
3rd Zelda Newey
4th Robert Thomson
5th Emily Gaylor
6th Lucy Richardson

Hamper raffle draw winner - Sandra Kennaugh

Full Results

For those that didn't pick up their score sheets & rosettes after the event they will be available to collect from Horse & Rider (or from Jo Ralston ) from Tuesday. (Or alternative collection can be arranged)

 

 

26th October 2014
RS Tor Rider Safety Aid TREC GB Winter Series ARENA TREC
@ Kennaa Equestrian Centre

Class 1 Starter Unaffiliated
1st Jo Howie
=2nd Natasha Quayle
=2nd Suzanne McKnight
4th Pauline Dolman

Class 2 Newcomer Unaffiliated
1st Sophie Hawley
2nd Stacy Steward
3rd Freddie Ralston
4th Pauline Dolman

Class 3 Open Unaffiliated
1st Zelda Newey
2nd Gillian Newey
3rd Robert Thomson
4th Jo Ralston

Class 4a Affiliated Intermediate
1st Zelda Newey
2nd Caroline Hawley
3rd Emily Gaylor
4th Jo Ralston
5th Robert Thomson

Class 4b Affiliated Newcomers
1st Freddie Ralston
2nd Alison Callister
3rd Sophie Hawley
4th Samantha Callister
5th Gillian Newey
6th Gemma Quilliam

Full Results

For those that didn't pick up their score sheets & rosettes after the event they will be available to collect from Horse & Rider (or from Jo Ralston ) from Tuesday. (Or can be picked up from Helen Wain clinics 8th/9th November)

 

 

Previous BHS Isle of Man TREC Results

7th September 2014
BHS TREC Competition @ The Glebe

Pairs
1st Karol Renton & Rachel Ranson
2nd Alison Callister & Sammie Callister
3rd Helen Gundry & Cathy Craine
4th Lindsey Hotchkiss & Ameila Hotchkiss
5th Sam Frize & Lucy Richardson
6th Gillian Newey & Robert Thomson

Senior Individual
1st Alison Callister
2nd Karol Renton
3rd Helen Gundry
4th Lindsey Hotchkiss
5th Rachel Ranson
6th Lucy Richardson

Junior Individual
1st Amelia Hotchkiss
2nd Sammie Callister
3rd Sophie Hawley
4th Freddie Ralston
5th Emily Gaylor
6th Breashia Markillie

Additional results
PTV Only

1st Lucy Richardson
2nd Alison Callister
3rd Freddie Ralston
=4th Lindsey Hotchkiss
=4th Rachel Ranson
=6th Helen Gundry
=6th Helen Woods

Control of Paces only
1st Karol Renton
2nd Alison Callister
3rd Helen Woods
4th Cathy Craine
5th Sandra Kennaugh
6th Gillian Newey

Orienteering only
1st Alison Callister & Sammie Callister
2nd Helen Gundry & Cathy Craine
3rd Lindsey Hotchkiss & Ameila Hotchkiss
4th Gillian Newey & Robert Thomson
5th Sam Frize & Lucy Richardson
6th Karol Renton & Rachel Ranson

Full Results

BHS TREC League Final Results

 

18th May 2014
TREC Competition @ Conrhenny

Level 1 Pairs
1st Alison Callister & Sammie Callister
2nd Karol Renton & Rachel Ranson
3rd Jo Ralston & Caroline Hawley
4th Sam Frize & Lucy Richardson
5th Lindsey Hotchkiss & Ameila Hotchkiss
6th Laura Bruder & Helen Williams

Level 1 Senior Individual
1st Alison Callister
2nd Rachel Ranson
3rd Caroline Hawley
4th Lucy Richardson
5th Karol Renton
6th Jo Ralston

Level 1 Junior Individual
1st Sammie Callister
2nd Zelda Newey
3rd Emily Gaylor
4th Ameila Hotchkiss

Full Results

 

8th March 2014
Unafilliated TREC Indoor Competition

Ballavartyn Equestrian Centre

Individual Open
1st - Lucy Richardson & George
2nd - Lindsey Hotchkiss & Gordon
3rd - Jo Ralston & Crabbiesden Keltic Magic
4th - Caroline Hawley & Sunroyd Cadog
5th - Sam Frize & Lily
6th - Leanne Harper & Fairfax

Individual Newcomers
1st - Rachel Ranson & Harry
2nd - Carole Stott & Fairwood Nickle
3rd - Michelle Crawford & The Last Rolo
4th - Lorna Parry & Jack
5th - Amanda Keevey & Commanchee Razorlight
6th - Tara Adams & Bud

Individual Juniors
1st - Emily Gaylor & Piper
2nd - Zelda Newey & Misty
3rd - Elle Cain & Red
4th - Amelia Hotchkiss & Liam

Pairs
1st - Michelle Crawford & The Last Rolo and Amanda Keevey & Commanchee Razorlight
2nd - Zelda Newey & Misty and Elle Cain & Red
3rd - Caroline Hawley & Sunroyd Cadog and Jo Ralston & Crabbiesden Keltic Magic
4th - Lindsey Hotchkiss & Gordon and Amelia Hotchkiss & Liam
5th - Emily Gaylor & Piper and Leanne Harper & Fairfax
6th - Tara Adams & Bud and Rachel Ranson & Harry

Full Results

 

12th January 2014
Unafilliated TREC Indoor Competition

Ballavartyn Equestrian Centre

Individual Open
1st - Jo Ralston & Crabbiesden Keltic Magic
2nd - Caroline Hawley & Sunroyd Cadog
3rd - Sandra Kennaugh & Lucas
4th - Lucy Richardson & George
5th - Robert Thomson & Beckhouse Black Bailey
6th - Leanne Harper & Fairfax

Individual Newcomers
1st - Karol Renton & Lily
2nd - Rachel Ranson & Harry
3rd - Alyson Egan & Nelly
4th - Carole Westcott & Shannon
5th - Michelle Crawford & Commanchee Razorlight
6th - Eva Boyd & Paddy

Individual Juniors
1st - Zelda Newey & Misty
2nd - Maddie Bell & Magic Trooper
3rd - Josie Bell & Jimmy Choos Shoes
4th - Percy Hampton & Ballawhetstone Bertie
5th - Sophie Hawley & Chloe
6th - Emily Gaylor & Piper

Pairs
1st - Karol Renton & Lily and Rachel Ranson & Harry
2nd - Zelda Newey & Misty and Eva Boyd & Paddy
3rd - Maddie Bell & Magic Trooper & Josie Bell & Jimmy Choos Shoes
4th - Caroline Hawley & Sunroyd Cadog and Jo Ralston & Crabbiesden Keltic Magic
5th - Percy Hampton & Ballawhetstone Bertie & Michelle Crawford & Commanchee Razorlight
6th - Emily Gaylor & Piper and Leanne Harper & Fairfax

Full Results

 

8th December 2013
Unafilliated TREC Indoor Competition

The Glebe

Individual Open
1st - Helen Woods & Star
2nd - Caroline Hawley & Sunroyd Cadog
3rd - Lindsey Hotchkiss & Gordon
4th - Leanne Harper & Fairfax
5th - Jo Ralston & Crabbiesden Keltic Magic
6th - Robert Thomson & Beckhouse Black Bailey

Individual Newcomers
1st - Sandra Kennaugh & Lucas
2nd - Rachel Ranson & Harry
3rd - Karol Renton & Lily
4th - Chris Venables & Nina
5th - Shirley Kennaugh & Dalesman
6th - Carole Westcott & Shannon

Individual Juniors
1st - Emily Gaylor & Piper
2nd - Amelia Hotchkiss & Liam
3rd - Kenja Stoffberg & Dale
4th - Freddie Ralston & Dee
5th - Sophie Hawley & Chloe
6th - Freya Cowie & Chance

Pairs
1st - Karol Renton & Lily and Rachel Ranson & Harry
2nd - Emily Gaylor & Piper and Leanne Harper & Fairfax
3rd - Carla Moss & Dario and Helen Woods & Star
4th - Caroline Hawley & Sunroyd Cadog & Sophie Hawley & Chloe
5th - Amelia Hotchkiss & Liam and Lindsey Hotchkiss & Gordon
6th - Lisa Cowie & Harry and Freya Cowie & Chance

Full Results

 

TREC League 2013

Senior League
1st Caroline Hawley
2nd Alison Callister
3rd Jo Ralston
4th Robert Thomson
5th Lindsey Hotchkiss
6th Sam Frize

Junior League
1st Zelda Newey
2nd Emily Gaylor
3rd Sammie Callister
4th Amelia Hotchkiss
5th Aalish Creer
6th Alex Drowley

Full Results

 

8th September 2013
TREC Competition

Level 1 Pairs
1st Jo Ralston & Caroline Hawley
2nd Alison Callister & Sammie Callister
3rd Rachel Ranson & Alex Drowley
4th Sam Frize & Lucy Richardson
5th Robert Thomson & Madeline Bell
6th Emily Lord & Aalish Creer

Level 1 Senior Individual
1st Caroline Hawley
2nd Alison Callister
3rd Jo Ralston
4th Hannah Scarlett
5th Rachel Ranson
6th Lucy Richardson

Level 1 Junior Individual
1st Aalish Creer
2nd Alex Drowley
3rd Madeline Bell
4th Emily Gaylor
5th Zelda Newey
6th Sammie Callister

Level 1 PTV & COP Only
1st Georgina Wright
2nd Lisa Nixon
3rd John Whiteway
4th Wendy Corlett

Full Results - Final

 

13th & 14th July 2013
TREC Competition

Two Day TREC competition a great success! 

The British Horse Society Isle of Man were blessed with glorious weather when they held a BHS Affiliated TREC competition on the weekend of 13th & 14th July. The competition covered two levels with the Level 2 competition being a qualifier for the TREC GB Championships due to be held in Wales in September. 

The first day of competition was held at Palm Cottage in the Ballaugh Curraghs by kind permission of Vicki Fleming. This day was the POR (Orienteering on Horseback) phase. The competitors had to first enter the map room and copy down a map then follow their route at set speeds.  If the competitors followed their route correctly then the level 1 competitors rode a distance of 9.7km and the level 2 17.4km. While riding the route competitors also had to look out for "pieces of fruit" which were used to check if they were on the correct route. This proved to be the downfall of some competitors who went home cursing the pineapple or pear they had missed! 

The second day of competition was held at GGH Equitation Centre by kind permission of the Gilbey family. There were two phases to complete on this day. The first was a Control of Paces phase where competitors had to canter along a 150m long corridor as slowly as possible. They then had to walk back through the corridor as quickly as possible. Next they completed a course of 16 obstacles some of which are ridden and some led. These included things like a Water Crossing, Low Branches, Ridden Bridge, Bending and also a Ditch which caused the most entertainment ! The best thing about TREC is that no obstacle is compulsory as each one is scored individually so if you don't want to attempt something you simply tell the steward you won't be doing that obstacle.

We had some very nice prizes from our generous sponsors: Equisilva, Ballavartyn Equestrian Centre, Utopian Saddle Solutions, Horse & Rider, British Horse Society and Manx Equine Services. These were presented at the Glen Helen Inn on Sunday evening during an open meeting with the new BHS Chief Executive who had visited the Island for the weekend to meet BHS Isle of Man Committee & Members. 

Thanks must go to our visiting Technical Delegate Helen Wain who had come over to oversee our competition. She provided great support to the organisers during the weekend. 

The BHS IOM would like to thank Mr and Mrs Gilbey for the kind use of their facilities at GGH which provided us with a brilliant venue for the PTV course & Vicki Fleming for her hospitality on the Saturday. 

Thanks also all the volunteers who gave up their time to help with stewarding and to make the event such a success. 

Photos from the event can be viewed & purchased at www.icon-iom.com 

Level 1 Pairs
1st Cathy Craine & Janet Craine
2nd Alison Callister & Sammie Callister
3rd Sam Frize & Leanne Harper
4th Daisy Loader & Jody Hazell
5th Trish Halliwell & Emily Gaylor
6th Lindsey Hotchkiss & Amelia Hotchkiss 

Level 1 Individual
1st Janet Craine
2nd Alison Callister
3rd Cathy Craine
4th Jody Hazell
5th Leanne Harper
6th Trish Halliwell 

Level 1 PTV & COP Only
1st Jo Priest
2nd Emily Lord
3rd Emma Sayle 

Level 2 Pairs
1st Laura Gill & Zelda Newey
2nd Jo Ralston & Caroline Hawley
3rd Robert Thomson & Kathryn Scarlett 

Level 2 Individual
1st Laura Gill
2nd Zelda Newey
3rd Kathryn Scarlett
4th Caroline Hawley
5th Jo Ralston
6th Robert Thomson

Highest overall score - Laura Gill

Full Results

 

17th March 2013
Unafilliated TREC Indoor Competition

The Glebe

The BHS IOM held another very successful TREC event on Sunday 17th March. This was the second in a series of TREC events planned for 2013 including indoor & full TREC Events. All 2013 events will score points towards the BHS IOM TREC League with prizes being awarded at the AGM in October.

Thank you to all judges who gave up there time to judge throughout the day.

It was lovely to see so many new faces to TREC and although some were very nervous beforehand I think all enjoyed themselves.

Individual Open
1st - Helen Woods & Star
2nd - Laura Gill & Mr Bojangles
3rd - Zelda Newey & Irish Mist
4th - Robert Thomson & Beckhouse Black Bailey
5th - Caroline Hawley & Sunroyd Cadog
6th - Gillian Newey & Harold Grey

Individual Newcomers
1st - Cathy Craine & Sherry
2nd - Shirley Kennaugh & Dalesman
3rd - Emily Gaylor & Piper
4th - Lindsey Hotchkiss & Gordon
5th - Judith Walker & Connor
6th - Janet Craine & Sophie

Pairs
1st - Jo Ralston & Crabbiesden Keltic Magic and Caroline Hawley & Sunroyd Cadog
2nd - Laura Gill & Mr Bojangles and Shirley Kennaugh & Dalesman
3rd - Carla Moss & Dario and Helen Woods & Star
4th - Gillian Newey & Harold Grey and Zelda Newey & Irish Mist
5th - Cathy Craine & Sherry and Janet Craine & Sophie
6th - Maddie Bell & Jimmy Choos Shoes and Melissa Gerard & Commanche Razorlight

A special mention should be made for Zelda Newey who was the highest placed junior and held her own against the adults to come 3rd in the highly competitive Individual Open class.

Our next TREC event is a training weekend with Helen Wain on the 13th & 14th April. Helen is also a Mary Wanless trained "Ride with your mind" Biomechanics coach and we will be providing sessions for those wanting to do TREC Training as well as Ride with your mind.

Full Results

 

13th January 2013
Unafilliated TREC Indoor Competition

The Glebe

The BHS IOM held the first TREC event of the year on Sunday 13 th January. This was the first of a series of TREC events planned for 2013 including indoor & full TREC Events. All 2013 events will score points towards the BHS IOM TREC League with prizes being awarded at the AGM in October.

Thank you to all judges who gave up there time to judge on a rather cold day.

It was lovely to see some new faces to TREC as well as seeing how some of the more experienced TREC competitors are improving with each competition we hold.

Individual Open
1st - Laura Gill & Mr Bojangles
2nd - Sandra Kennaugh & Prince William
3rd - Robert Thomson & Beckhouse Black Bailey
4th - Jo Ralston & Crabbiesden Keltic Magic
5th - Lynn Mitchell & Whitney
6th - Gillian Newey & Harold Grey

Individual Newcomers
1st - Cathy Craine & Sherry
2nd - Alison Callister & Corando
3rd - Emily Gaylor & Piper
4th - Kate Anderson & Poppy
5th - Janet Craine & Sophie
6th - Fiona Anderson & Mhenna

Pairs
1st - Jo Ralston & Crabbiesden Keltic Magic and Caroline Hawley & Sunroyd Cadog
2nd - Victoria Hotchkiss & Krug and Wendy Corlett & Ceaser
3rd - Alison Callister & Corando and Sammie Callister & Rosie
4th - Gillian Newey & Harold Grey and Zelda Newey & Irish Mist
5th - Kathryn Scarlett & Leabrook Sweetheart and Hannah Scarlett & Shiraz
6th - Laura Kelly & Bailey and Victoria Garner & Mystic Mystique

Full Results

 

7th October 2012
Unafilliated TREC Competition

GGH Equitation Centre

We were blessed with a lovely day on the 7th October 2012 to hold our second full TREC competition of the year following the success of our Jubilee Competition back in July. We were again extremely grateful for Mr & Mrs Gilbey for the use of their GGH Equitation Centre as a base for our event. We had a change of location for the PTV (Obstacles) phase which proved to be an excellent area with lots of space for our different obstacles.

The Orienteering phase was over a lovely route As well as roads using two of the plantations and also a couple of green lanes giving competitors a good variety. The challenge of reading their map proved tricky for some!

Thank you very much to all the helpers & stewards who without we wouldn't be able to hold these excellent events

Indivudual
1st - Carla Moss & Star
2nd - Caroline Hawley & Sunroyd Cadog
3rd - Laura Gill & Mr Bojangles
4th - Jo Ralston & Crabbiesden Keltic Magic
5th - Kathryn Scarlett & Shiraz
6th - Lynn Mitchell & Whitney

Pairs
1st - Jo Ralston & Crabbiesden Keltic Magic and Caroline Hawley & Sunroyd Cadog
2nd - Carla Moss & Star and Lynn Mitchell & Whitney
3rd - Laura Gill & Mr Bojangles and Rachael Kelly & Conrhenny Rhonda
4th - Cherie Wilde & Africa and Robin Sheldrick & Bean
5th - Robert Thomson & Beckhouse Black Bailey and Kathryn Scarlett & Shiraz
6th - Sam Frize & Lilly and Lucy Richardson & George

Highest PTV score - Laura Gill & Mr Bojangles

Highest POR Score - Jo Ralston & Crabbiesden Keltic Magic and Caroline Hawley & Sunroyd Cadog

Highest Placed Junior - Percy Hampton

Following the success of our TREC events we arranged some training in November with a visiting instructor Helen Wain. She was recommended to us by the Bowland TREC group who had previously been over to the Island to introduce TREC to us back in February. We had a very enjoyable weekend with Helen and she gave us lots to think about.

Our next event will be an indoor TREC competition to be held at The Glebe, St Marks in January.

Full Results

 

1st July 2012
Diamond Jubilee TREC Competition

GGH Equitation Centre

The British Horse Society Isle of Man held a very successful TREC competition at GGH Equitation Centre on the 1st of July.  TREC consists of three phases Firstly competitors had to show control of paces in walk and canter, then complete an obstacle course and finally a 12km orienteering ride.  We were very lucky with the weather, although the recent heavy rainfall made the water on the obstacle course challenging for some competitors.  GGH`s Cross Country course provided the basis for some quite testing, but also fun obstacles for competitors.  The orienteering course used roads, Green Lanes and Archallagan Plantation and needed careful map reading skills which we were pleased to see have improved since last year.

Indivudual
1st - Helen Woods & Star
2nd - Kathryn Scarlett & Shiraz
3rd - Emily Lord & Paddy
4th - Chloe Lace & Cushag Popstar
5th - Caroline Hawley & Sunroyd Cadog
6th - Laura Gill & Mr Bojangles

Pairs
1st - Chloe Lace & Cushag Popstar and Kathryn Scarlett & Shiraz
2nd - Emily Lord & Paddy and Rachel Crossley & Peaches
3rd - Elizabeth Simpson & Sibelius Ginger and Sara Regan & Coco
4th - Jo Ralston & Crabbiesden Keltic Magic and Caroline Hawley & Sunroyd Cadog
5th - Laura Gill & Mr Bojangles and Katy Robinson & Throwing a Paddy
6th - Helen Woods & Star and Lynn Mitchell & WhitneyHighest PTV score - Laura Gill & Mr Bojangles

Highest POR Score - Natalie Pell & Kato Star and Robert Thompson & Beckhouse Black Bailey

Highest Placed Junior - Zelda Newey & Woolrych

Prizes were presented at the Glen Helen  on 3 rd July following a very informative talk on feeding by Dodson and Horrell representative Sarah Rushby.

The BHS IOM would like to thank Mr and Mrs Gilbey for the kind use of their facilities at GGH which provided us with a brilliant venue for this TREC event.

Jo Ralston and Judith Vernon are to be thanked for their hard work on course design. Thanks also to the BHS committee and volunteers who gave up their time to help with stewarding and to make the event such a success.

Photos are available to view & Purchase at www.icon-iom.com/trec

Full Results

 

7th April 2012
Unaffiliated TREC Indoor Competition

The Glebe

Indivudual
1st - Jo Cubbon & Fidget
2nd - Helen Woods & Star
3rd - Karol Renton & Lily
4th - Rachel Ranson & Fred
5th - Zelda Newey & Woolrych
6th - Carla Moss & Stella

Pairs
1st - Jo Cubbon & Fidget and Helen Woods & Star
2nd - Alex Drowley & Taffy and Karol Renton & Lily
3rd - Carla Moss & Marz and Janet McGowan & Lucas
4th - Lynn Mitchell & Whitney and Gill Prestwich
5th - Carla Moss & Stella and Sandra Kennaugh & Prince William
6th - Jo Ralston & Crabbiesden Keltic Magic and Caroline Hawley & Sunroyd Cadog

Full Results

 

26th February 2012
Unaffiliated TREC Indoor Competition

Mount Rule Equestrian Centre

Indivudual
1st - Laura Gill & Mr Bojangles
2nd - Anne Quaye & Gem
3rd - Jo Cubbon & Fidget
4th - Rachel Ranson & Fred
5th - Helen Woods & Star

Pairs
1st - Jo Cubbon & Fidget and Helen Woods & Star
2nd - Rachel Ranson & Fred and Karol Renton & Lily
3rd - Karen Wood & Clover and Fiona Robinson & Jezabel
4th - Gillian Newey & Harold Grey and Zelda Newey & Woolrych

Full Results

 

21st May 2011
Unaffiliated TREC POR Competition

Palm Cottage, The Curraghs, Ballaugh

1st - Poppy Moorehouse & Anne Quaye
2nd - Samantha Gawne & Ellis Benjamin
3rd - Janet McGowan & Zandra Preston
4th - Harriet Sheard & Bobby Kinrade

Full Results


 
Web Design by Joanna Ralston